Odkedy som bol nútený prvýkrát riešiť holuby na balkóne, presnejšie ich hniezdenie a vajíčka, prešla dlhá doba a ja som vyskúšal všetko, čo laik dokáže nájsť medzi radami na internete.
Vešal som cédéčka, po dvoch týždňoch tam boli zas. Použil som plašič v podobe dravca, prešiel týždeň a holuby boli späť. Chémiu som na zábradlie používať nechcel, predsalen sa toho chytám aj ja. Po týchto pokusoch som sa dopracoval ku zelenej sieťke do vinohradov. Účel splnila ale po roku uv žiarenia bola degradovaná a potrhaná. Pochopil som však, že jediné riešenie je pevná fyzická prekážka. Vtáky sa do nej nezamotajú a zároveň ňou neprejdú. Po pár pokusoch si nájdu iné miesto na hniezdenie.
Keďže moja práca zahŕňa okrem arboristiky aj práce vo výškach, našiel som medzi kolegami niekoho, kto podobné problémy s vtákmi na balkóne už riešil. Zohnal som si profesionálnu sieť, naučil sa nové druhy kotvenia, ktoré som dovtedy nevyužíval a od mojej prvej siete proti vtáctvu doma na balkóne prešlo už desať rokov. Sieť stále plní svoj účel. Výrobca garantuje odolnosť voči UV žiareniu spomínaných 10 rokov, a to potvrdzuje aj moja osobná skúsenosť.
Samozrejme, sú aj extrémne podmienky ako celosklenené fasády. V tomto prípade sa môže slnečné svetlo odrážať z dvoch troch strán na jedno miesto a vtedy je degradácia materiálu intenzívnejšia.
Prečo riešiť siete a ostne proti vtákom?
Hlavnými dôvodmi prečo zabrániť vtákom zahniezdenie alebo občasné návštevy na vašom balkóne sú ochrana zdravia a ochrana majetku.
Vtáky, ktoré nepodliehajú žiadnym kontrolám prenášajú rôzne druhy plesní, baktérií, parazitov a alergénov. Najčastejším ochorením prenášaným holubami je Ornitóza. Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Chlamydofila psittaci a človek sa môže infikovať okrem priameho kontaktu s chorým jedincom aj vdychovaním vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov. (zdroj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky).
Okrem zdravotného hľadiska ide aj o opotrebenie materiálov a estetiku. Holubí trus udržuje vodu, tá následne znehodnocuje stavebné materiály a poškodzuje stavbu. Obsahuje taktiež aj kyseliny, ktoré môžu poškodiť povrch materiálov ako je sklo, železo, alebo obklad a môže spôsobiť neestetické stopy. Po dlhšom čase môže byť veľmi náročné výlučky odstrániť svojpomocne a pri nesprávnom odstraňovaní môže prísť k ďalšiemu poškodeniu materiálov. Ideálnym riešením je teda fyzické zabránenie vtákom prísť a tieto škody spôsobiť.
Aké sú možnosti?
Stretli sme sa už s kotvením do tehlovej steny, betónu, pórobetónu, železných konštrukcií, plechov, dreva, aj zateplených fasád.
Nie každý potrebuje sieť iba kvôli problémom s vtáctvom. Párkrát som riešil klientom potrebu udržať mačku na balkóne alebo loggii a sieť bola vhodným riešením aj pre tento problém. Mačička tak môže využívať aj priestory balkónu a zároveň sa majitelia nemusia obávať nechceného vyskočenia či vypadnutia.
Taktiež sme sa stretli s požiadavkou vytvoriť otvárateľnú časť sieťky pre potreby klienta. Aj toto zadanie sme úspešne splnili podľa predstáv.
Siete teda inštalujeme zvyčajne na pevno. Najprv si zmeriame rozmery, určíme spôsob kotvenia a keď máme všetko pripravené, môžeme začať s montážou. Vyvŕtame otvory, nainštalujeme potrebné kotvy, prípadne nastrelíme kotvenie priamo do betónu. Natiahneme rám z oceľového lanka, ten vyšponujeme a zaizolujeme ostré konce. Následne pripevníme PE sieť (Polyetylén). Vypneme ju aby ideálne kopírovala fasádu budovy a čo najmenej tak opticky rušila.
Sieťky štandardne používame bledej krémovej farby, v prípade potreby sú však k dispozícii aj čierne alebo biele. Veľkosti ôk sú 50x50mm, čo je ideálne pre väčšie vtáky, v našich končinách najčastejšie holuby.
Ak vás táto možnosť ochrany proti vtáctvu zaujala a chcete vypracovať cenovú ponuku alebo máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom nášho kontaktného formulára, alebo priamo na e-mail info@365hiservices.sk.